Објавено на:

Пентагон: Руските воени лидери постојано ги отфрлаа повиците од САД

t

Москва ги отфрли повеќекратните обиди на американското воено раководство да разговара со своите руски колеги во последниот месец, пишува „Вашингтон пост“, повикувајќи се на портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

По започнувањето на специјална операција во Украина, министерот за одбрана Лојд Остин и началникот на Здружениот Генералштаб на САД, генерал Марк Мили, се обидоа да одржат телефонски разговори со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот на руските вооружени сили Валериј Герасимов. Сепак, руската страна досега одбиваше дијалог, рече Кирби.

Се посочува дека Москва и Вашингтон одржуваат контакт преку директна телефонска линија со цел да се реши конфликтот. Претставниците на американското Министерство за одбрана го опишаа како тактички механизам кој избегнува погрешни проценки, особено кога станува збор за заштита на воздушниот простор или територија на НАТО, но неговата функционалност може да биде ограничена.

Во САД посочуваат дека се неопходни контакти меѓу високи воени функционери за да се избегне непотребна ескалација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Илон Маск се пишамни: Повторно сака да…

Илон Маск му понуди на Twitter повторно…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Нема да има…

На прашање на Инфомакс до премиерот Ковачевски…

(Видео) Ковачевски: Му објаснив на Мицкоски какви…

Денес имавме средба со пртседателот и тимот…

Кичевскиот градоначалник ги критикува СДСМ и ДУИ:…

Покрај низата високи партиски членово и екс-функционери,…