Објавено на:

Пентагон се предомисли: Нема закана од хемиски напад на Русија во Украина

t

Пентагон: Не ја гледаме „неизбежната“ закана од хемиски или биолошки напад во Украина.

Вашингтон не гледа знаци на „непосредна“ опасност од хемиски или биолошки напад во Украина, но внимателно ја следи ситуацијата, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

„Тука не навлегуваме во разузнавачки проценки. Продолжуваме да следиме внимателно, многу внимателно. Вообичаено е Русите да ве обвинуваат за тоа што самите планираат да го направат. „Но, повторно, не видовме ништо што би укажало дека хемиски или биолошки напад сега е неизбежен“, изјави Кирби за западните медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…