Пентагон тврди дека не испраќа вoeна сила во Украина, туку инструктори

t

Не почнавме да пренесуваме сили во Европа, имаме само инструктори во Украина, изјави официјален Пентагон

Обединување Државата не почна да ја придвижува својата сила во Европа, таа е обединета само со ставање во состојба на подготвеност доколку е потребно такво нешто, изјави шефот на Пентагон, Лојд Остин.


Остин, исто така, рече дека американското раководство јасно ставило до знаење дека нема намера да испрати војник во Украина за да учествува во борбени активности во случај на ескалација.

Началникот на Здружениот генералштаб Марк Мили рече дека Америка нема челичен контингент, нашата база има офанзивно оружје во Украина, а само мал број советници и инструктори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

Досегашната штета во Украина е проценета на…

Штетата што Украина ја претрпе досега поради…

(Видео) Проклети да се, Украинците се корумпирани,…

„Украинците се корумпирани, проклети. Нè фрлија како…

Украинците го прогласија Хенри Кисинџер за “непријател”

Хенри Кисинџер наполни 99 години, Украина го…

Шолц одбива да испорача тешко оружје во…

Германската влада ја намали испораката на оружје…