Објавено на:

Пентагон: Украина добива борбени авиони

t

Украина доби борбени авиони и делови за авиони за да ги зајакне своите воздухопловни сили соочени со руската инвазија, соопшти Пентагон, одбивајќи да го прецизира бројот и типот на авионите и нивното потекло.

Украинските сили „сега имаат на располагање повеќе борбени авиони со фиксни крила отколку пред две недели“, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

Тој истакна дека САД „помогнале во транспортот на некои дополнителни резервни делови што им помогнале за потребите на нивните авиони, но не транспортирале цели авиони“, пренесе Бгнес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пентагон: Американски воен брод и повеќе комерцијални…

Пентагон се огласи откако претходно денеска, и…

(Фото) Европратеникот од Ирска, Мик Волас: Левица…

Познатиот европратеник од Ирска Мик Волас кој…

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Претепано момче од 22 години поради долг

Во парк шумата Гази Баба, вчера по…

Поранешен шеф на германската дипломатија: На ЕУ…

Зелениот политичар Јошка Фишер ја наведе потребата…