Објавено на:

Петгодишно дeвojчe од Сирија било cилувaнo, па yбиeнo од родителите „поради чест“ и фрлено во ѓубре

t

Сириската опсерваторија за човекови права (SOHR) извести дека неколку членови на семејството на петгодишното девојче, кое на 27 јануари било пронајдено мртво во контејнер за ѓубре, се уапсени во Манби, Сирија.

Девојчето било брутално мачено пред да биде убиено со остар предмет. Според активистите, убијците се нејзините родители. Се верува дека станува збор за убиство со религиозна мотивација „од чест“, бидејќи девојчето било силувано.

Порталот Сиријахр пишува дека минатата година регионот го потресоа низа слични „убиства за чест“ во кои силуваните девојчиња биле брутално мачени и убивани од членови на нивните семејства. Некои од нив имале само три години, пишува Дејли Меил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Три дена го силувале во просториите на…

Сведокот И.С. денеска треба да сведочи пред…

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА СИЛУВАЧИ! И Србија го…

Измените на Кривичниот законик на Србија, предложени…

ХОРОР: Малолетник силувал малолетничка во Шуто Оризари

Момче силувало малолетничка во Скопје, информираат од…

Грозоморен чин во струмичко: Маж од Косевица…

д ОЈО Струмица информираа дека грозоморниот настан…