Објавено на:

Петковиќ: Курти ја продолжува политиката на етничко чистење со иселување на Србите од становите

t

Директорот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово – Петар Петковиќ, денеска изјави дека косовскиот премиер Албин Курти, прави се за да продолжи со политиката на етничко чистење и протерување на српскиот народ од областа на Косово и Метохија, и дека за оваа цел е донесена одлуката на т.н на косовската агенција за проверка и споредба на имотот, што, меѓу другото, подразбира дека Србите се иселени од нивните станови.

Петковиќ за РТС посочи дека никој од меѓународната заедница не реагира на политиката на Курти кој се обидува етничко да ги исчисти и протера Србите од Косово и Метохија, а доказ за тоа е новата одлука на Приштина да ги исели Србите од нивните станови.

„На почетокот на овој месец таа таканаречена агенција испрати известувања на бројни адреси до Србите на северот на Косово и Метохија, сопственици на станови кои купиле станови од Трепча и други социјални претпријатија пред 25-30 години, со барање да се преселат. надвор до крајот на јуни, а доколку не се иселат, насилно ќе бидат иселени од становите“, рече Петковиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утре е Петровден, задутре Павловден, се верува…

Утре, 12-ти јули е Петровден, а на…

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…

Србите на Ханиоти, а прилепчани заиграа оро…

“Бисер балкански” ечеше во аква паркот “Салида”…

Шпанскиот парламент ќе расправа за признавање на…

Предлогот на групата каталонски пратеници „Јунтс“ до…