Петков со шлаканица за Ковачевски: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

t

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

Според него, „ОМО Илинден е провокација кон новиот македонски премиер Димитар Ковачевски“.

-Најдоброто нешто за Бугарија е да има добрососедство, да има отворени граници, РС Македонија да биде демократска земја, да се ослободи од корупцијата и да има пристап до фондовите на ЕУ и Бугарите да бидат заштитени таму. Ова е долгорочната стратегија за која се бориме, но се согласувам – тоа не треба да се прави со игнорирање на бугарските интереси, рече Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бурна свадба во Тетовско: 60-годишник пукал од…

Тетовската полицијата информира дека половина час пред…

(Видео) Еве како ќе изгледа мега паркот…

Општина Ѓорче Петров ќе добие МЕГА ПАРК…

Полицајка и постар маж повредени во судирот…

Вчера во 08:35 часот било пријавено дека…

Пороен дожд, грмежи, град и силен ветер:…

Подрачјето на земјава од утре до средината…

Што допре Свето Пивара се исуши: Како…

Феноменот Свето Јаневски, познат како Свето Пивара,…