Петков со шлаканица за Ковачевски: Нема да ја отвораме темата за македонското малцинство, нема ни да ја коментирам

t

Оваа влада не би ја отворила темата за македонското малцинство, јас не би ја ни коментирал, рече бугарскиот премиер Кирил Петков денеска во Собранието и вети дека „нема да подлегнува на провокации“.

Според него, „ОМО Илинден е провокација кон новиот македонски премиер Димитар Ковачевски“.

-Најдоброто нешто за Бугарија е да има добрососедство, да има отворени граници, РС Македонија да биде демократска земја, да се ослободи од корупцијата и да има пристап до фондовите на ЕУ и Бугарите да бидат заштитени таму. Ова е долгорочната стратегија за која се бориме, но се согласувам – тоа не треба да се прави со игнорирање на бугарските интереси, рече Петков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДПМНЕ почна да соработува со Сорос

Фондацијата на Џорџ Сорос, "Отворено општество", донира…

Унгарија усвои закони за борба против странското…

Унгарскиот парламент вечерва усвои низа законски мерки…

Маричиќ: Опозицијата се плаши од пораз на…

„Господинот Талат Џафери има знаење и искуство…

Унгарија ќе го тргне ветото за финансирање…

Унгарија е подготвена да го укине ветото…

(Видео) Турски пратеник доживеа срцев удар додека…

Турски пратеник вечерва доживеа срцев удар за…