Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус полн со патници во Хрватска

t

Во понеделникот околу 19 часот и 20 минути во полиција во Пажин била пријавена сообраќајна незгода во која автомобил удрил во автобус. Несреќата ја предизвикал 41-годишен Македонец кој управувал автомобил под дејство на алкохол.

– Од спроведената кривична истрага е утврдено дека 41-годишен државјанин на Македонија управувал автомобил со пулски регистрации на коловозот ДК Бадерна – Пазин под дејство на 1,39 промили алкохол. Возачот не се движел среде обележаната сообраќајна лента, туку слетал надвор од коловозот и удрил во патоказ, по што се вратил на коловозот, каде удрил во автобус, управуван од 45-годишен човек, јавува ПУ Истра.

Во моментот на несреќата во автобусот имало 25 патници и уште еден возач на автобус, но никој од учесниците не е повреден.

-Против 41-годишникот се поведува прекршочна постапка согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, додаваат од полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХДЗ слави победа во Хрватска

Гордан Јандроковиќ, спикерот на последниот состав на…

Хрватска има еден милион пензионери, се намалува…

Податоците од пописот за 2021 година покажаа…

Авиони над Загреб: Американската амбасада изведува вежба…

Американската амбасада во Загреб соопшти дека денеска…

Хрватска очекува поголем економски раст од просекот…

Економијата на еврозоната веќе некое време е…

ВОЗАЧ ОД МАКЕДОНИЈА ЗАГИНА ВО ИТАЛИЈА: Повредени…

Тешка сообраќајна несреќа се случила утринава во…