Плaќaмe пocкaпи кaфaни и хoтeли: Рaстaт цeнитe нa yгocтитeлckитe ycлyги

t

Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2021 година, во споредба со ноември 2021, е зголемен за 0,5 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

Зголемување е забележано во групата Храна за 0,4 проценти, Алкохолни пијалаци за 0,6, Безалкохолни пијалаци за 0,6 и Ноќевања за 0,6 отсто.


Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2021 година, во однос на истиот месец претходната година е зголемен за 1,7 отсто. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-декември 2021 година, во однос на истиот период од минатата година е зголемен за 0,6 отсто, додека во однос на декември 2020 година е зголемен за 0,5 проценти. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ново големо поскапување на цените на горивата

Како и секој работен понеделник, така и…

Ново пocкапување на гopивата– ова се новите…

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата…

Поcкапyвање: Маслото за 25%, лебот и шеќерот…

Маслото за јадење „скокнало“ за 25 проценти…

За 90% поскапи гасот во Струмица: Општината…

Од овој месец сметките за гас во…

(Видео) Ако ЕЛЕМ беше на здрави нозе…

Интегрален текст од прес-конференцијата на Горан​ Николов,…