Објавено на:

„Поголемо од Вотергејт“: Трамп бесен по шпионскиот скандал, го прислушкувале Демократите

t

Поранешниот претседател Доналд Трамп so бурен одговор во саботата, откако специјалниот советник Џон Дурам откри во судска пријава дека кампањата на Хилари Клинтон планирала да се инфилтрира во кампањата на Трамп заедно со компјутерските сервери на Белата куќа со цел да се фабрикуваат наводи за рускa konekcija.

„Последната изјава на специјалниот советник Роберт Дурам дава неоспорен доказ дека мојата кампања и претседателствување биле шпионирани од оперативци платени од кампањата на Хилари Клинтон во обид да се развие целосно фабрикувана врска со Русија“, се вели во изјавата на Трамп.


Ова е скандал многу поголем по обем и од Вотергејт и оние кои биле вклучени и знаеле за оваа шпионска операција треба да бидат предмет на кривично гонење“.

„Во едно друго време временски период кај нас ова кривично дело ќе беше казниво со смртна казна.


„Оперативците платени од демократи незаконски ги хакираа комуникациите на нивните политички противници за време на претседателската кампања, а потоа повторно го направија тоа на актуелниот претседател и на персоналот во Белата куќа“, напиша извршниот директор на Трамп SPAC Девин Нунес во изјава за новинарот Бајрон Јорк. „Овие акции се карактеристични за диктатурите на третиот свет, а не за демократиите. Тоа е несомнено најголемиот политички скандал во нашиот животен век.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НБРМ со црна прогноза: Најновите оцени за…

Советот на Народната банка одржа редовна седница…

Грчки митрополит: Црквата во Цариград признава „Охридска“…

Вселенската Патријаршија како Мајка Црква, во 19…

Борел: Западен Балкан погоден од економска криза

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел,…

Земјите од ЕУ не успеаја да се…

Брисел се надеваше дека ќе постигне договор…

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов…

Надворешните министри на Австрија и Естонија во…