Објавено на:

Подготвени сме русите да ги раскинеме со голи раце: Украински генерал открива кој е можниот датум на руска инвазија

t

Руските тенкови и војници би можеле да бидат само неколку недели оддалечени од поминување преку украинската граница и предизвикување сеопфатен конфликт во Европа, тврди еден од главните генерали на Киев.

Во интервју објавено во британскиот весник Тајмс во саботата, генерал-полковник Александар Пављук рече дека упадот би можел да биде организиран во деновите по Зимските олимписки игри, кои треба да се одржат во Пекинг следниот месец.

20 февруари „е датум што нè засега нас“, продолжи тој, тврдејќи дека рускиот претседател Владимир Путин најверојатно би сакал да избегне да ја навреди Кина со тоа што ќе ги засени игрите со војна.

Покрај тоа, датумот го означува крајот на планираните руско-белоруски заеднички воени вежби на границата со Украина.

Пављук, кој служеше во советските вооружени сили во последните години од СССР, рече дека е уверен во способноста на неговите војници да се борат против Русија, и покрај поголемите воени способности на поголемата нација.

„Имаме околу половина милион луѓе кои поминале низ војна во оваа земја во која изгубиле некого или нешто“, објасни тој.

„Половина милион што загубија роднини, ги загубија своите домови или ги загубија своите пријатели, и тие се подготвени да ги растргнат Русите со голи раце“.

„Ако нашите разузнавачи успеат да ја предвидат насоката на главниот руски удар, по првите големи загуби тие нема да одат понатаму“, предвиде тој. „Путин сфаќа дека по големите жртви неговата војска може сама да запре. Во ова не можете да и верувате на интуицијата. Станува збор за ладна пресметка“.

Украинските и западните официјални лица со месеци предупредуваат дека се плашат од неизбежна инвазија од Русија и укажуваат на движењето на трупите на Москва во близина на нејзината граница со Украина, каде што се соопштува дека се собрале над 100.000 руски војници. Кремљ постојано негираше дека има какви било агресивни намери, инсистирајќи на тоа дека едноставно ги преместува силите на своја територија и се повика на безбедносни договори со НАТО, воениот блок предводен од САД.

Сепак, и покрај предупредувањето на Пављук, украинскиот претседател Владимир Зеленски им кажа на граѓаните во телевизиско обраќање дека ризикот од инвазија не е зголемен. „Сега има повеќе возбуда за тоа“, додаде тој. Во понеделникот, секретарот на Советот за национална безбедност на Киев, Алексеј Данилов, исто така се обиде да ја минимизира заканата, нарекувајќи ја „паника“ поттикната од „геополитички и домашни“ причини на Запад. „Зголемувањето на руските трупи не е толку брзо како што некои тврдат“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цените на прехранбените продукти ќе останат замрзнати…

Владата донесе oдлука цените на основните прехранбени…

(Фото) Трагична сообраќајна несреќа, загина млад брачен…

Четири лица загинаа во тешката сообраќајна несреќа…

Минималната плата од март ќе биде помеѓу…

„Од 22.500 до 23.000 ќе биде минималната…

СДСМ ги утврди кандидатите за техничката влада!

На денешната седница Централниот одбор на СДСМ…

Груевски за Јандриоски: Редок македонски искрен патриот,…

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук изрази…