Објавено на:

Политико: Марк Руте ќе го замени Столтенберг на позицијата генерален секретар на НАТО

t

Холандскиот премиер Марк Руте ќе биде следниот генерален секретар на НАТО, откако сите 32 членки на алијансата се согласија дека премиерот во заминување ќе го наследи досегашниот шеф на НАТО, Јенс Столтенберг, објави денеска Политико.


Веста доаѓа откако романскиот претседател Клаус Јоханис објави дека ја повлекува кандидатурата за генерален секретар на НАТО и дека неговата земја ќе ја поддржи кандидатурата на Руте.
НАТО го избира шефот на Северноатлантската алијанса врз основа на консензус, а 29 земји-членки веќе го поддржаа Руте како наследник на Столтенберг, додека Унгарија, Словачка и Романија беа последни кои се спротивставија на оваа опција.


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, прво го поддржа Руте како кандидат за нов генерален секретар, опишувајќи го како „многу силен кандидат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И директори на МТВ во македонската делегација…

На политичката сцена во Македонија се уште…

Кулеба: Украина не може да чека уште…

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на…

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец,…

Откако спадна прашината која ја креваше ВМРО-ДПМНЕ…

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…