Објавено на:

Полицијата го истражува пожарот во руската православна црква во Париз

t

Француската полиција покрена истрага за причините за пожарот кој уништи помала руска православна церква во центарот на Париз во неделата, соопшти во вторникот париската противпожарна служба.

Околу 60 пожарникари во неделата, која католиците го славеа Воскресение, биле ангажирани во 15-от париско арондисман за да го изгаснат пожарот во црквата „Свети Серафин Саровски“. Црквата е многу оштетена, но нема жртви.


Стручњаците настојуваат да откријат дали станува збор за несреќен случај или за подметнат пожар.

„Штетата е значителна. Олтарниот покров и иконата на Христос не се ниту гибнати. Речиси сето друго е спалено“, објави црквата на својата страница на Facebook.

Од почетокот на војната во Украина, во Франција неколку институции поврзани со Русија, меѓу кои и Центарот за руска уметност во Париз, беа нападнати и вандализирани.

Руската куќа на науките и уметностите во Париз беше нападната на почетокот од март со молотови коктели, по што портпаролот на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова побара од француските власти да осигураат соодветна заштита на официјалните руски преставништва во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најавите за поскапување на струјата веќе втор…

Кои и колку општини формирале јавни претпријатија…

(Фото) Пролетната работна акција на Град Скопје…

Пролетната работна акција на Град Скопје и…

ЦУК со апел до граѓаните по најавата…

По најавата на Управата за хидрометеоролошки работи…

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

Инспекторат на Град Скопје спроведе вонреден инспекциски…

По претставка од O2 Иницијатива, денес Инспекторат…