Објавено на:

Полицијата го истражува пожарот во руската православна црква во Париз

t

Француската полиција покрена истрага за причините за пожарот кој уништи помала руска православна церква во центарот на Париз во неделата, соопшти во вторникот париската противпожарна служба.

Околу 60 пожарникари во неделата, која католиците го славеа Воскресение, биле ангажирани во 15-от париско арондисман за да го изгаснат пожарот во црквата „Свети Серафин Саровски“. Црквата е многу оштетена, но нема жртви.

Стручњаците настојуваат да откријат дали станува збор за несреќен случај или за подметнат пожар.

„Штетата е значителна. Олтарниот покров и иконата на Христос не се ниту гибнати. Речиси сето друго е спалено“, објави црквата на својата страница на Facebook.

Од почетокот на војната во Украина, во Франција неколку институции поврзани со Русија, меѓу кои и Центарот за руска уметност во Париз, беа нападнати и вандализирани.

Руската куќа на науките и уметностите во Париз беше нападната на почетокот од март со молотови коктели, по што портпаролот на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова побара од француските власти да осигураат соодветна заштита на официјалните руски преставништва во земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пародија: Членови ќе му се заколнуваат…

Луѓе од партијата блиски до Мицкоски се…

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

(Видео) Мицкоски никогаш не може да биде…

Како Груевски може да влијае врз пратениците…

(Видео) Ако Груевски се врати во Македонија,…

Мицкоски се договори со странците дека ќе…

(Во живо) Закон за амнестија е потребен,…

Факт е дека членот 353 од КЗ,…