Објавено на:

Полска започнува големи воени вежби: Ќе влезе ли во Западна Украина?!

t

На 28 април 2022 година, преку своите социјални медиуми, Генералната команда на вооружените сили на Полска објави дека нејзините сили ќе започнат голема воена вежба на ЦЕЛА Полска почнувајќи од 1 мај 2022 година, која ќе се одвива за целиот месец предупредување полското население да не објавува никаква фотографија, видео или податок на социјалните мрежи со оглед на моменталната ситуација во североисточниот сосед на Полска, Украина, велејќи дека таквите прекршувања може да имаат негативни последици за безбедносниот и одбранбениот систем на нацијаta.

Генералната команда на вооружените сили на Полска на Твитер пишува:

„Зголемен сообраќај на воени возила на патиштата. „Од 1 мај колони со воени возила ќе се движат по патиштата на речиси цела држава во врска со воените вежби што ќе се одвиваат согласно овогодинешната програма за обука“.

Шефот на руската служба за надворешно разузнавање, Наришкин, објави дека Полска разговара со американската администрација за претстојната акција за „повторно обединување“ со Западна Украина.

Полска сепак негира планови за воспоставување контрола врз западниот дел на Украина, вели портпарол на координативниот министер за специјални служби

Во исто време, полското Министерство за одбрана претходно најави големи воени вежби за 1 мај, велејќи дека до крајот на мај ќе биде забележано големо движење на колони со воена опрема на северот и на истокот на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зибери повторно ќе биде кандидат за прв…

Народниот правобранител Насер Зибери денеска во гостување…

(Видео) Елмас и Чурлинов за пет минути…

Македонија го скрши отпорот на Малта и…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

БОЛНА РАБОТА: Мајка ја принудувала малолетната ќерка…

Мајката која ја принудувала малолетната 14-годишна ќерка…