Објавено на:

Полска за нападот во близина на границата: Тоа е заканувачка порака до НАТО

t

Вчерашниот руски ракетен напад врз украинската воена база во близина на границата со Полска беше обид да за закана врз НАТО. Ова за Би-Би-Си го изјави заменик министерот за надворешни работи на Полска, Марчин Пжидац.

Најмалку 35 лица загинаа во напад на тренинг базата Јаворив, на околу 20 километри од границата со Полска, членка на НАТО.

Пржидац за Би-Би-Си изјави дека потегот на Русија е „многу провокативен“ и дека Русија „сигурно знаела дека оваа воена база е многу блиску до границата со Полска“.

„Се разбира, Русите знаеја во што пукаат и се обидиоа да му се заканат на НАТО“, рече тој.

Пржидац вели дека се плаши дека неговата земја и неколку други земји се во опасност бидејќи Путин се обидува да го уништи „светот во кој живееме“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ ќе тренира 15.000 украински војници и…

Земјите-членки на Европската унија се договориле што…

Најнова вест: И БРЗАТА ПОМОШ НЕ МОЖЕЛА…

Вечерва починала жена во строгиот центар на…

Во период на криза нема време за…

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи во емисијата…

Вучиќ до амбасадорот на Украина: Погрешен момент…

Коментирајќи ја изјавата на украинскиот амбасадор во…

Гвардиола ја откри главната разлика помеѓу Халанд…

Ерлинг Браут Халанд не запира со голови…