Објавено на:

Полска испрати над 200 стари руски тенкови Т-72 во Украина

t

Полска веќе испрати во Украина доволно стари советски тенкови Т-72 во доволен број за да формира две бригади, што значи над 200 тенкови, јавува денеска државната информативна агенција на полското радио.

„Полска испрати значителен број тенкови во Украина“, потврди шефот на полското Биро за национална безбедност, Павел Солох, за приватната телевизија Полсат, но одби да потврди конкретен број.

Полска има околу 400 тенкови Т-72, ​​а само дел е одвоен за ремонт и модернизација, додека оние надвор од таа програма беа испратени во Украина, заедно со тенкови и неколку десетици пешадиски борбени возила, самоодни хаубици и ракетни фрлачи Град , како и ракети воздух-воздух.

„Не можам да дадам конкретни бројки. Можам да ги потврдам претходните зборови на премиерот дека Полска испрати и ќе продолжи да испорачува воена помош за Украина, вклучително и тенкови Т-72. Тоа се големи количини“, рече Солох.

Шефот на полското биро за национална безбедност потсети дека премиерот Матеуш Моравјецки неодамна објави дека неговата земја испратила воена помош во износ од 1,7 милијарди евра за Украина.

„Очекуваме дополнително зајакнување на сојузничкото воено присуство. Сите одлуки за испораките од нашите резерви што ги носиме се носат во контекст на разговорите за зголеменото присуство на сојузниците во НАТО. Во моментов имаме 10.000 американски војници во Полска, има и британски, плус почнуваат воени вежби и на наша територија“, рече Солоч.

Полска, исто така, очекува дека, бидејќи ги испраќа своите стари тенкови во Украина, САД ќе побрза со испораките на американските тенкови Абрамс, за чие купување неодамна се договори Варшава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат Свети…

Свети Алексиј човек Божји Различни се патиштата…

Нови информации за состојбата на Папата Франциско…

Папата Франциско има респираторна инфекција и ќе…

Ќе се изненадите: Што треба да се…

Слабеењето никогаш не е лесен процес и…

Сенатот гласаше за укинување на правото на…

Сенатот денеска во двопартиска усогласеност гласаше за…

Доаѓаат Лазарова сабота, па Цветници: Што треба…

На 8 април е Лазарова сабота, еден…