Поранешен војник на УЧК се буни: Сопругата 20 години не добива државјанство на Македонија затоа што ја загрозува безбедноста на државата

t

Шабан Лимани, поранешен војник во три војни на УЧК, за “Алсат” реагира и прашува зошто неговата сопруга нема државјанство.

Сопругата на Лимани е на списокот на лица кои претставуваат опасност за државата.

Лимани вели дека најмалку три пати поднел барање за државјанство на сопругата Мирвете, но последните два пати добил негативни одговори. За третото барање нема одговор 6 месеци.


“Три пати поднесов барање за државјанство на жена ми, двапати ме одбија. Причината, како што сите знаат, е опасна за државата. Ние побаравме преку Народниот Правобранител, но тој ни кажа дека моментално предметото е во АНБ и таму е заглавен 5-6 месеци. Сега не ја знаеме причината зошто е блокирана“, рече Шабан Лимани за “Алсат” од каде елат дека АНБ не одговорила зошто Лимани претставува опасност за државата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Член на комисијата потврди: Бугарските историчари инсистираат…

Не работиме на утврдување на статусот на…

(Во живо) Отварање на бугарскиот културно-информативен центар…

Следете го во живо отварањето на новиот…

Добро утро со Инфомакс: Денешните историски докажувања…

Ѓорче Петров е македонски професор, публицист, историчар,…

Зајкова: Државава нема друга алтернатива освен ЕУ

Немаме веќе ниту време, ниту генерации за…

Добро утро со Инфомакс: Ќе ја оставиме…

На тројца комити, еден кодош, или во…