Објавено на:

Портпаролката на руското МНР ги исмеа западните медиуми: Дајте ни распоред на нашите инвазии, да знаеме како да планираме одмор

t

Иако Западот, особено САД и Велика Британија, со денови инсистираа дека на 15 или 16 февруари ќе започне наводната руска инвазија на Украина, тоа не се случи, а портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова не ја пропушти можноста да го коментира тоа. со доза на иронија.

Таа утрово најпрво го објави следниов коментар на нејзиниот канал Телеграм:

– „Барање до медиумите на САД и Велика Британија – „Блумберг“, „Њујорк тајмс“ и „Сан“ – објавуваат графикон за нашите „инвазии“ за наредната година. Би сакале да планираме одмор“.

Во меѓувреме во официјална посета на Москва допатува и бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

Тој ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, а најпрвин во Министерството за одбрана имаше средба со министерот Сергеј Шојгу и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…