Поскапувањето нема да биде над 20%, тврди Бислимовски

t

Цената на електричната енергија ќе се знае во текот на утрешниот ден, рече во вечерашното гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски.

Како што вели тој, сѐ уште се чекаат забелешките од некои незадоволни енергетски компании, но тврди дека драстично поскапување не се очекува.

„Драстично зголемување нема да има, затоа што тоа не е решение на проблемот. Со драстично зголемување на цената нема да се подобри ситуацијата, ќе се влоши, бидејќи ќе се намали процентот на наплата и тоа не ни е целта. Целта е да го одржиме нашиот систем стабилен, колку што се може во вакви услови на енергетска криза во цела Европа“, рече Бислимовски, кој појасни дека според него, сѐ што е над 20% би било драстично зголемување на цената“, рече Бислимовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…