Објавено на:

Последниот натпревар на Ердоган: Ќе ја поткопа ли турската демократија за да остане на власт?

t

Во текот на изминатите неколку месеци, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изгледаше сè поочајно. Тој ја засили својата репресија врз критичарите и политичките противници, неодамна вклучувајќи го и Метин Гурџан, основач на опозициската Партија за демократија и напредок (ДЕВА), кој беше уапсен во ноември под обвинение за шпионажа. Тој се закани дека ќе протера дипломати од Соединетите Држави и некои од сојузниците на Турција во НАТО. И додека неговата популарност дома опадна, тој се впушти во непромислен експеримент за намалување на каматните стапки во услови на и онака висока инфлација, политика што ја доведе земјата во економски превирања. Во меѓувреме, тој се соочува со охрабрена – и сè пообединета – опозиција која за прв пат претставува директна закана за неговото владеење.

Промената беше драматична. Во поголемиот дел од последните две децении, прво како премиер помеѓу 2003 и 2014 година, а потоа како претседател од 2014 година, Ердоган изгледаше непобедлив. Донесувајќи нов просперитет за средната класа во Турција, тој ја донесе својата Партија на правдата и развојот (АКП) до победа на повеќе од десетина национални избори. Тој ги издржа војните на неговиот праг и, во 2016 година, обидот за државен удар. Ставајќи се себеси како нов султан, тој доби огромна контрола над судството, медиумите, полицијата и другите институции на државата и граѓанското општество, дури и кога безмилосно се бореше со политичките противници. – Пишува Сонер Кагаптај за „Foreign Affairs“.

Меѓутоа, во последниве години, авторитарниот популизам на Ердоган ја изгуби својата магија. Од обидот за државен удар, неговата влада станува сè по параноична, поведувајќи не само по осомничените пучисти, туку и членови на демократската опозиција и потоа апсејќи десетици илјади луѓе и принудувајќи повеќе од 150.000 академици, новинари и други од нивните работни места. сомнеж за поврзаност со пучот или едноставно за застанување против Ердоган. И неговата растечка подготвеност да се меша во изборите – вклучително и неуспешните напори да се смени исходот од изборите за градоначалник на Истанбул во 2019 година – ја поттикна опозицијата.

Сега, кога неговата поддршка драстично еродира, лидерот на најстарата демократија и најголемата економија меѓу Италија и Индија се соочува со пресметка: за 18 месеци Турција ќе одржи претседателски избори на кои тешко дека Ердоган ќе победи. И поради неговото долго наследство на корупција и злоупотреба на власта, тој може да биде кривично гонет доколку биде сменет. Се чини јасно дека Ердоган ќе се обиде да направи се што може за да остане на функцијата, вклучително и поткопување на фер гласање, непочитување на резултатот или дури и поттикнување бунт како на 6 јануари. Итниот предизвик со кој се соочува земјата, значи, е како да се направи трансфер на моќ што не ги загрозува основите на самата турска демократија, што потенцијално ќе испрати шокантни бранови на нестабилност надвор од границите на земјата во Европа и на Блискиот Исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ГОЛЕМА АКЦИЈА ВО ТУРЦИЈА: Уапсени 147 припадници…

Во операциите „БОЗДОГАН-17“ спроведени истовремено против терористичката…

Ердоган сака да му помогне на Путин…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски…

Лога: Турција даде рок до кога би…

Министерот за правда Кренар Лога информира дека…

Османи се сретна со новиот амбасадор на…

Министерот за надворешни работи на Република Македонија,…

Во Турција се урна воен тренажен авион

Авионот од засега непознати причини се урна…