Потврден првиот случај со омикрон во Струга

t

Потврден е првиот случај со омикрон, новиот сој на Ковид – 19 во Струга, информира за МИА епидемиологот од Центарот за јавно здравје Јованка Струлакова – Коровешоска.

Се работи за асимптоматски случај кај повозрасно лице, вакцинирано со две дози „Фајзер“.

Лицето во моментот е во изолација. ПЦР тест правеше пред една недела заради патување во странство. Во текот на скринингот излезе дека е позитивен на Ковид – 19, а денеска добивме потврда дека се работи за новиот сој омикрон, изјави Струлакова – Коровешоска.

Според анкетниот лист, посочи дека лицето не знае од каде се заразило, а како контакти ги навел членовите од потесното семејство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стружанец ја пријавил сопругата дека го ограбила

Жител на Струга во вторникот лажно ја…

Земјотрес со епицентар во Преспа: Почувствуван во…

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,…

Разрешени државните правобранители на подрачјата на Скопје…

На предлог на Државниот правобранител, односно Министерството…

Превентивни мерки против Ковид-19 во грчките училишта

По зимскиот распуст поради новогодишните и божиќните…

Минатата недела имало 72 случаи на заразени…

Вкупно 47 пациенти со грип биле прегледани…