Објавено на:

Потресно сведоштво на српски камионџија: Тројца колеги не успеаа да ја напуштат Украина – им ги украдоа камионите, чекаме Русите да не спасат

t

„Тројца колеги кои пред некој ден се обидоа да ja напуштат Украина и да дојдат до границата со Русија и не успеаја, им ги украдоа возилата, еден беше убиен“, изјави за Спутник Александар Дражиќ, единствениот возач на камион од Србија кој остана во Украина.

Тој беше фатен во предградието на Киев, каде што беше запрен од украинската армија пред 29 дена.

„По цел ден и ноќ се слушаат детонации, се чини како Русите да се приближуваат. Тие се херои, ние го напуштаме прифатилиштето само да јадеме и да се измиеме“, вели Дражиќ.

Возачот од Јагодина додава дека состојбата се влошува, парите во тој дел од градот повеќе не вредат, за среќа има полн резервоар гориво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Бектеши: Ако потпишеме договор со Србија гасот…

Доколку се потпише договорот со Србија, „ќе…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…