Почина човекот кој ја создаде домачицата и плазмата

t

Починае Петар Тутавац, креаторот на популарните бисквити Домачица и еден од авторите на рецептот за бисквитите Плазма. Почина на 88-годишна возраст во Србија.

Тутавац создавал бројни слатки, бил првиот во Југославија кој направил презла и бил првиот професионален мајстор за производство на колачиња во Југославија.

Тутавац е роден во 1934 година во Подградина недалеку од Опузен (сега општина Сливно), напишала. На тринаесетгодишна возраст го завршил ткајачкиот занает во Опузен и станал вешт ткајач. Потоа неколку години ткаел корпи во кои се носел леб, но младиот Петар не се задоволувал со тоа.

Неговата Домачица му била дипломска работа

Во 1949 година преку синдикатот се пријавил на курс за бисквити во Загреб, кој го распишал фабриката Краш, каде заедно со уште еден студент го научиле занаетот за бисквити. Интересно е што тој беше првиот образован бисквитџија во поранешна Југославија. Потоа отишол во војска, а по враќањето се вработил во Краш.

„Краш беше единствената кондиторска индустрија во тоа време, а сè друго што се појави подоцна дојде од него“, вели Петар, кој учел во Крашовото средно училиште за кондиторски инженери во производство.

Неговата дисертација и деби во кондиторската индустрија вила Домачица. Бисквитот подоцна доживеа различни варијации, но основата остана иста како што ја замислувал Петар Тутавац во својата дисертација во 1950-тите.

Плазмата била круна на неговата кариера, тој никогаш не патентирал ниту еден од неговите производи

Круната на кариерата на Петар Тутавац Плазма е создадена Пожаревац. Таму ја основал фабриката за бисквити Бамби, чиј заштитен знак е лик од цртан филм на Дизни.

„Се договоривме дека можеме да произведуваме плазма, но дека не можеме да ја извезуваме на италијанскиот пазар, а потоа побарав Италијанците да не можат да ни го извезуваат нивниот плазмон. Тоа беше договорот“, рече тој.

Тутавац не патентирал ниту еден од неговите производи.

„Тоа беа други времиња, кога знаењето не се криеше, туку се споделуваше. Сè што правев, сите мои рецепти и производи се правеа под името на технологијата Bambi. Секогаш мислев дека сето тоа е на народот, така што се зајакнува социјалната сила и угледот на нашата земја на домашниот и светскиот пазар. Тоа беа времиња кога важеа некои други правила и односи меѓу луѓето. Добро ми е вака, јас сум среќен човек“, рече тој во својата последното интервју за Слободна Далмација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пендаровски исвиркан на ракомет во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир…

Во САД дистрибуирани 1.8 милиони вакцини против…

Како што јави С-Ен-Ен, ова вклучува и…

Рекорден број Французи дале отказ во потрага…

Работници во Франција ги напуштија своите работни…

Во Македонија има непишана забрана за критика…

Професорката Мирјана Најчевска ја коментира актуелната политичко-обвинителската…

Внукот на Тито откри која грешка Маршалот…

Јошка Броз, внук на доживотниот доживотен претседател…