Почнаа ckaндалите: Француски претседателски кандидат kaзнет за поттикнување расна омpaза пpoтив мигpанти

t

Францускиот претседателски кандидат од екстремната десница, Ерик Земур, е казнет со 10.000 евра поради поттикнување расна омраза. Земур е казнет за изјава во која младите мигранти ги нарекол убијци, крадци и силувачи.

Тужбата се заснова на забелешките кои ги кажал на десничарскиот канал „СиЊуз“ во 2020 година, а се однесува на мигрантите кои пристигнуваат како деца без придружба

Тие немаат причина да бидат тука, тие се крадци, тие се убијци, тие се силувачи, тоа е сè што прават, треба да бидат вратени назад – рекол Земур.

Ерик Земур, кој е поранешен политички коментатор, на претседателските избори во април ќе се трка со кандидатката на десницата Марин Ле Пен и конзервативната Валери Пекрес против актуелниот претседател на десниот центар Емануел Макрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Вучиќ најави дека ќе распише избори до…

„Еве ќе ги објавиме до крајот на…

Анкети во САД: Предноста на Бајден пред…

Анкетите за претседателските избори во 2024-та покажуваат…

Францускиот амбасадор во Нигер го држат како…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Судијата од Џорџија го потопи планот на…

Судијата од Џорџија го отфрли барањето на…