Објавено на:

Почна бељата: Вооружени судири во Приднестровје во близина на едно од најголемте складишта за оружје во Европа!

t

Медиумите од Приднестровско/Придњестровје на руски јазик јавуваат за вооружени судири и пукотници во реонот на магацини за оружје во близина на селото Кобасна, спореднема жртви.

Во селото Кобасна, кое се наоѓа во близина на границата со Украина, се наоѓа едно од најголемите складишта за муниција во ЦЕЛА Европа.


Военото складиште во Кобасна е создадено во 1940-тите во областа Рибнита, потоа Молдавска СССР, сега сепаратистички регион Придњестровје. За време на советскиот период, складиштето за артилериска муниција бр. 1411 година било стратешки арсенал на западниот воен округ на СССР.

Во моментов во овој магацин се складирани околу 20.000 тони оружје и муниција, од кои 57% се застарени и не можат да се користат или транспортираат, а пристапот до областа е строго забранет, контролиран од придњестровските и руските мировни сили. Евентуална експлозија на ова складиште, би предизвикала еколошка и човечка катастрофа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најнови вести: За 130% поскапа струја за…

130% поскапа струја ќе плаќаат најголемите потрошувачи…

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…

Вархеји ни открива: Сите пречки во ЕУ…

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји изјави дека…

Халил Снопче го подбра Османи: Неколку пати…

Пратеникот на Алијанса за Албанците (АА), Халил…

Kaлининград сепак ќе биде одблокиран?!

Властите на ЕУ подготвуваат документ кој всушност…