Објавено на:

Почна броењето на гласовите во Турција!

t

Во Турција денеска се одржа вториот круг од претседателските избори, а повеќе од 64 милиони граѓани со право на глас избраа меѓу актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган, кандидатот на Народната алијанса и Кемал Киличдароглу, кандидатот на опозициската Национална алијанса.


Избирачките места беа отворени утрово во 08:00 часот по локално време, а затворени во 17:00 часот, односно во 16:00 часот по наше време. По затворањето на гласачките места, почна пребројувањето на гласовите, а прелиминарните резултати се очекуваат за неколку часа.
И двајцата кандидати гласаа истовремено во своите изборни единици, јави дописникот на Спутник. Ердоган гласаше во изборна единица во азискиот дел на Истанбул, а неговиот противкандидат Киличдароглу гласаше во Анкара.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Орбан побарал поддршка од Ердоган за мировната…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се обиде да…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Пожарите земаа 11 животи во Турција

Вкупно 11 лица загинаа во пожарите во…

Турција има златни резерви во вредност од…

Пазарната вредност на златните резерви на Турција…

(Видео) СТАДИОНОТ ЕРУПТИРАШЕ по голот на турскиот…

Во тек е натпреварот меѓу репрезентациите на Турција и Грузија…