Објавено на:

По Украина следен е Тајван?! – Кинескиот министер за надворешни им порача на САД дека се на пат на конфронтација од целосен обем

t

Плановите на САД за Југоисточна Азија ги ставаат на пат за конфронтација со Пекинг, му рекол кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на својот американски колега Антони Блинкен во телефонски разговор во вторникот. Тој мислеше на неодамна ажурираната Индо-пацифичка стратегија на Вашингтон.

Документот ја идентификува Кина како сериозен „предизвик“ за надворешната политика на САД во регионот и го обвини Пекинг за „принуда и агресија“ што „го опфаќа целиот свет, но е најакутен во Индо-Пацификот“.


Ванг му рекол на Блинкен дека документот испраќа погрешен сигнал дека „контролата над Кина“ е главен приоритет за Вашингтон. Двете суперсили се натпреваруваат и соработуваат во различни области и не можат да дозволат конкуренцијата да ги дефинира нивните односи, рече министерот, предупредувајќи дека ако преовладуваат ставовите на американските функционери кои бараат ескалација на ривалството со Кина, тоа ќе резултира со „конфронтација од целосен обем. .“

Како и со секоја друга нација, Пекинг бара односи со САД врз основа на принципите на меѓусебно почитување, мирен соживот и соработка меѓу двете страни, нагласи Ванг. Кинеската влада е особено загрижена за сè поконфронтирачкиот американски пристап во однос на Тајван, рече министерот.

Тајван, последното упориште на националистичките сили поразени од комунистите во кинеската граѓанска војна, тврди дека е вистинскиот наследник на кинеската државност. Кина смета дека островот е под нејзин суверенитет.

Стратегијата на САД вети дека ќе ги поддржи „способностите за самоодбрана на Тајван, за да се обезбеди средина во која иднината на Тајван се одредува мирно во согласност со желбите и најдобрите интереси на народот на Тајван“. Се вели дека ова е во согласност со политиката „Една Кина“, која ја признава владата во Пекинг како единствен претставник на кинескиот народ.

Пекинг во понеделникот објави дека ќе воведе санкции против американските одбранбени изведувачи, вклучително и Raytheon Technologies и Lockheed Martin, кои произведуваат оружје што ќе биде продадено на Тајван со одобрение на Вашингтон. Ова се случува како реакција на неочекуваниот договор за оружје од 100 милиони долари, кој беше објавен претходно овој месец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бразилската полиција ловеше наркобосови: 13 лица загинаа…

Најмалку 13 лица загинаа кога полицијата во…

Полскиот премиер бара Норвешка да го дели…

Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки, говорејќи на младински…

(ФОТО) Морничаво: Ова е момчето кое направи…

18-годишен маж отвори оган во основно училиште…

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските…

Синоќешниот инцидент во Чаир во којшто учествуваа…

Македонците од Албанија го одбележаа 24 Мај…

Етничките Македонци од Пустец и Албанија денеска…