Правдата ќе биде задоволена: Поднесена кривична пријава за полицаецот што тепаше навивач од групата Чкембари

t

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против полицискиот службеник Ф.М., вработен во Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „малтретирање во вршење на службата“ по член 143 став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти МВР, пријавениот во својство на полициски службеник на ден 26.03.2022, во вршењето на службата, врз оштетениот Т.Г. од Битола неосновано и прекумерно употребил физичка сила и застрашување.

Против полицискиот службеник ќе биде покрената и постапка за утврдување на дисциплинска одговорност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) “Комити” и “Чкембари” приредија навивачки спектакл…

Екипите на Пелистер и Вардар играат дерби, а иако тоа е…

Страшно: 18 годишен гостиварец се обидел да…

На 22.10.2022 во 01.50 часот во Гостивар,…

МВР поднесе прекршочна пријава против едно лице:…

СВР Охрид соопшти дека на протестот одржан…

21-годишна девојка физички нападнала полицаец во Скопје

На 01.10.2022 околу 24 часот пред угостителски објект на…

Полицаец прегазил пешак со службено возило

Полицаец со полициско возило „дачија“ вчера удрил…