Објавено на:

Пратеникот Дрецун: Против кого ќе се бори косовската војска? Против Македонија, Србија?

t

Пратеникот и воено-политички коментатор Милован Дрецун го нагласува брзото вооружување на припадниците на Косовските безбедносни сили и смета дека тоа е пребрзо и непотребно.

„Се користи новата геополитичка ситуација на меѓународно ниво, поради војната во Украина и Приштина се обидува да набави многу нови системи за оружје. Кога ќе ги погледнете плановите што се развиваат во рамките на КБС и кога ќе го погледнете оружјето што го бара, гледате дека имаат некои агресивни планови.“ за Косово“, предупредува Дрецун.

Тој вели дека формацијата, која треба да претставува идна косовска војска, е веќе интегрирана во структурите на НАТО, бидејќи учествуваат во воени вежби и се обучени од инструктори на НАТО, бидејќи целата организациска структура е поставена според стандардите на НАТО и затоа што добиваат оружје. од одредена земја на НАТО.

„Тогаш сфаќаш дека нивната единствена цел е кога да се борат? Против Албанија? Против Македонија? Против Србија? Се разбира не. Нивната единствена цел е насилно да го стават под контрола северот на Косово, но тоа не можат да го направат со постоечките. специјални единици. полициски единици“, вели Дрецун.

Тој посочува дека забележале разузнавачки активности на припадниците на КФОР на северот на Косово, каде во разговори со политички претставници на српскиот народ се обидуваат да откријат како ќе реагираат Србите доколку дојде до насилна акција на ова подрачје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ вети дека ќе го спроведе договорот?…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Србија сепак ќе мора да прифати членство…

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за…

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Вучиќ не верува дека Србија ќе стане…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не…

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…