Објавено на:

Првиот брод исплови од Мариупол

t

Откако руските сили го окупираа Мариупол по прв пат исплови брод од пристаништето, кој наводно е натоварен со метал.

Изјавата на портпаролот на пристаништето во Мариупол минатата недела гласи дека бродот ќе биде натоварен со 2.700 тони метал пред да се упати кон рускиот град Ростов.

Според украинските власти Русија го украла металот од Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…