Објавено на:

Први излезни анкети од изборите во Грција: Води партијата на Мицотакис

t

Излезните анкети по парламентарните избори во Грција покажуваат дека Нова демократија, конзервативната партија на премиерот Киријакос Мицотакис, е во водство, додека на второ место е левичарската Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас.


Агенцијата АП наведува дека е малку веројатно Нова демократија да освои доволно места во парламентот за сама да формира влада.
Според излезната анкета спроведена од шест анкетни агенции, Нова демократија има меѓу 36 и 40 отсто од гласовите, а по неа е Сириза, главниот противник на Мицотакис, со меѓу 25 и 29 отсто од гласовите.


Весникот „Катимерини“, повикувајќи се на излезните анкети, наведува дека Панхеленското социјалистичко движење ќе добие меѓу 9,5 и 12,5 отсто од гласовите, Комунистичката партија на Грција меѓу шест и осум отсто, грчкото решение меѓу 3,5 и 5,5 отсто, додека другиот се предвидува дека партиите ќе имаат помалку од пет проценти од гласовите.
Доколку официјалните резултати се во согласност со излезните анкети, Мицотакис ќе мора да формира коалиција за да формира мнозинство во 300-члениот парламент.
Во случај коалициските преговори да пропаднат, следните избори би можеле да се одржат на крајот на јуни или на почетокот на јули.


Новиот, делумно пропорционален изборен систем значи дека победникот веројатно нема да освои повеќе од 46 отсто од гласовите, оставајќи ги двата главни ривали да најдат потенцијални сојузници или, поверојатно, нови избори за еден месец.
По изборите, доколку се потврдат прогнозите за редоследот на трите водечки партии – Нова демократија, Сириза и социјалистичкиот ПАСОК, тие ќе добијат, односно, три дена да се обидат да формираат влада.


Нова демократија, со рејтинг од 32 до 37 отсто, теоретски би можела да направи сојуз со ПАСОК, кој е на третото место со прогноза од 8 до 11 отсто поддршка. Двете партии го оставија настрана својот историски непријателство и управуваа со Грција за време на должничката криза.
Избирачките места во Грција затворени во 19 часот по локално време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчките здравствени власти предупредуваат на наглото зголемување…

Властите во Грција предупредуваат на зголемено ширење…

Мицотакис ќе го покрене прашањето за Македонија…

Се очекува премиерот Кирјакос Мицотакис да го…

„Прототема“: Грција очекува јасна порака од НАТО…

Грција очекува јасна порака од НАТО до…

МНР потврди: Македонка почина во сообраќајна несреќа…

Македонска државјанка почина во сообраќајна несреќа во…

Трагедија! Скопјанка загина во сообраќајка во Грција,…

Жена од Македонија загина во тешка сообраќајна…