Објавено на:

Преговорите пропаднаа во целост: Украина не се откажува од членството во НАТО

t

Претседателот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук изјави дека Украина нема да ги менува постојните точки во нејзиниот устав за намерата таа земја да се приклучи на НАТО.

Во март, Стефанчук за украинскиот телевизиски канал „1 + 1“ изјави дека не ја исклучува можноста за измена на Уставот на Украина во врска со намерата на земјата да се приклучи на НАТО.

„Нема да го направиме тоа. „Промената на Уставот не е и никогаш нема да биде цел сама по себе“, изјави Стефанчук во интервју за весникот „Украинска правда“, одговарајќи на прашањето дали точката за влез во НАТО ќе биде отстранета од Уставот на Украина.

Претходно шефот на руската делегација во преговорите со Киев, Владимир Медински изјави дека Украина се согласила со принципиелните барања на Русија да не влезе во НАТО и да одбие распоредување на странски воени бази на нејзина територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Елмас и Чурлинов за пет минути…

Македонија го скрши отпорот на Малта и…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

БОЛНА РАБОТА: Мајка ја принудувала малолетната ќерка…

Мајката која ја принудувала малолетната 14-годишна ќерка…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…