Објавено на:

Предлозите на Путин за мир во Украина се несериозни, вели Шолц

t

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите на рускиот претседател Владимир Путин за мир во Украина на самитот во Италија, бидејќи сите знаат дека овие предлози се несериозни, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

Во Италија, непосредно пред да замине за Швајцарија, каде што денеска почнува конференцијата за Украина, тој изјави дека предлозите на Путин биле само за да го одвлечат вниманието од конференцијата, пренесува Ројтерс.

Сите знаат дека овој предлог не беше сериозен, но имаше врска со мировната конференција во Швајцарија“, изјави Шолц во интервју за телевизијата ЗДФ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…