Објавено на:

Предупредување за бура во Британија: Службите го вклучија црвениот аларм

t

Британската метеоролошка служба денеска издаде ретко црвено предупредување за областа на Лондон и југоисточна Англија поради силните ветрови што ги донесе бурата „Еунис“, а на милиони луѓе ширум земјата им беше кажано да останат дома.


Во предупредувањето се наведува дека постои опасност по животот и дека се очекуваат значителни нарушувања поради едно од најтешките бури што ќе го погоди Обединетото Кралство во последните неколку децении.Бурата „Еунис“ денеска ќе предизвика значителни нарушувања и опасни услови поради екстремно силните ветрови“, соопшти метеоролошката служба.
Стотици училишта ќе бидат затворени, сите возови во Велс се суспендирани, а армијата е во подготвеност.


Синоптичарите предупредуваат дека бурата „Еунис“ денеска би можела да донесе налети на ветер до 145 километри на час, што би предизвикало значителни нарушувања и прекини на електричната енергија.


Црвените временски предупредувања се ретки и значат дека покривите би можеле да бидат однесени, да се урнат далноводи и да се искорнат дрвјата и дека летечкиот отпад може да биде опасен по живот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ја направија салата во коментари: Британската…

Британската амбасадорка во Украина, Мелинда Симонс, беше…

Морбидно но вистинито: Сиромашните Британци принудени да…

Британците кои тагуваат без пари, принудени да…

(Видео) САД ја предупредија Индија за руската…

САД ја предупредуваат Индија за присуство на…

Русија со остро предупредување за странските платеници:…

Руското Министерство за одбрана ги предупреди странските…

Британија понуди да прифати 200.000 Украинци

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска предупреди на…