Пред Божиќ, зад Божиќ, кај и да си, дома да си: Обичаи и верувања за големиот православен празник

t

Утре е Бадник, голем православен празник кој се слави во предвечерието на Христовото раѓање.

Познатата поговорка вели: Пред Божиќ, зад Божиќ, кај и да си, дома да си!. Ова ја означува симболиката на празнувањето, целото семејство да биде заедно. Македонскиот народ со многу внимание и почит ги одбележува овие празници.


Традицијата налага семејството на Бадник да се собере на заедничка вечера на богата, но посна трпеза. Обичај е најмалиот во семејството со погача да затропа на врата и на прашањето кој е, да каже “Дојде Бадник на вечера” или се отвора прозорот и домаќинот ги кажува зборовите “Дедо Боже дојди да вечераме”. Во погачата се става паричка, таа се крши и се смета дека тој што ќе го најде паричето, ќе има среќа цела година. Обичај е по вечерата, трпезата да не се крева. Ова е поврзано со верувањето дека ноќта ќе дојде дедо Боже и ќе се нахрани. Според обичајот оваа вечер не се оди на гости. Се бдее до полноќ, да се дочека Христовото раѓање.

На бадниковата трпеза која е посна треба да има лепче со паричка која се смета дека носи здравје и среќа за целата година. Треба да има и посно гравче, посна сарма, суви пиперки, туршија, печена тиква, компот, варена пченица.
Ставете на трпезата и бадникови гранчиња, жито, свеќи, овошје и суво овошје. Се верува дека колку побогата е трпезата, толку побогата ќе биде годината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На граѓаните им посакувам здравје и среќа,…

На сите православни хистијани им го честитам…

Hиkoлa Грyeвcки co чecтитka зa Бoжиќ

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола…

Честитка од Али Ахмети: „Заедничките празници и…

По повод христијанскиот празник Божиќ, претседателот на…

Изумирa Koлeдe: Ceгa дeцaтa ги прaќaaт на…

И оваа година наместо на Коледе, децата…

Утре е Божиќ, денот на Христовото раѓање,…

Божиќ или Рождество Христово денот на Христовото…