Објавено на:

Прекин на огнот во Мариупол и Волноваха за евакуација на населението преку хуманитарни коридори

t

Според градскиот совет на Мариупол, прекинот на огнот ќе трае од 09:00 до 16:00 часот по локално време (07:00-14:00 GMT), евакуацијата на цивилите ќе започне во 11:00 часот по локално време (09:00 GMT), трасата на коридорот е од Мариупол до Запорожје, автобусите ќе тргнуваат од три локации во градот, а по дадената рута ќе може да се движи и приватен превоз, патувањето подалеку од договорената рута е строго забрането
Руското Министерство за одбрана соопшти дека денеска од 10 часот по московско време ( 7 часот по ГМТ) ќе бидат отворени хуманитарни коридори од градовите Мариупол и Волноваха за цивилното население да ги напушти градовите. Ова е договорено со украинските власти, објавија руските медиуми.

Подоцна и украинската страна го потврди ова. Шефот на воената управа на регионот Доњецк, Павло Кириленко изјави дека привремениот прекин на огнот почнал од 09:00 часот по локално време (07:00 часот по Гринич) и дека неговата администрација моментално работи на деталите за евакуацијата.

Од градскиот совет на Мариупол објавија како ќе се одвива евакуацијата:

-Прекинот на огнот ќе трае од 09:00 до 16:00 часот по локално време (07:00-14:00 GMT)
-Евакуацијата на цивилите ќе започне во 11:00 часот по локално време (09:00 GMT)
-Трасата на коридорот е од Мариупол до Запорожје, на запад
-Автобусите ќе тргнуваат од три локации во градот, а по дадената рута ќе може да се движи и приватен превоз
-Градскиот совет бара од возачите целосно да го искористат целиот простор што го имаат во своите возила
-Патувањето подалеку од договорената рута е строго забрането.

Претходно, градоначалникот на Мариупол, Вадим Бојченко повика на хуманитарен коридор во услови на тековна блокада и, како што ги нарече „немилосрдни напади“ од страна на руските војници.

Зошто е важен Мариупол? Мариупол е пристанишен град со 450 000 луѓе во југоисточниот дел на земјата кој е опколен од руските сили и е под силно гранатирање.

Ако Мариупол падне, тоа ќе ѝ даде на Русија контрола врз едно од најголемите пристаништа во Украина и ќе создаде копнен коридор меѓу Крим – кој Русија го анектираше во 2014 година – и регионите Луганск и Доњецк поддржани од Русија, објавува Би-би-си во анализата.

Волноваха, е помал град и можеби помалку познат. Се наоѓа на север од Мариупол и исто така претрпе тешки судири од почетокот на инвазијата.

Градот е клучно место бидејќи се наоѓа на патот меѓу Мариупол и Доњецк контролиран од Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Орбан го претставува планот за решавање на…

Мировниот план на унгарскиот премиер Виктор Орбан…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

Австралија ќе обезбеди рекорден пакет воена помош…

Австралиската влада ќе и го обезбеди на…