Премиерот на Баварија: Германија е во „сериозна криза“

t

Владата на канцеларот Олаф Шолц е „целосно беспомошна“, вели премиерот на Баварија Маркус Содер.

Германскиот канцелар Олаф Шолц и неговиот кабинет ја доведоа Германија во „сериозна национална криза“, изјави за новинарите во саботата Маркус Содер, премиер на најнаселената држава во нацијата, Баварија. Берлин сега тешко може да најде начин за излез од оваа неволја, предупреди политичарот, додавајќи дека „буџетската вонредна состојба“ на владата најверојатно ќе се претвори во уште еден товар за обичните Германци.

Неговите зборови дојдоа откако федералната влада најави укинување на контролите на цените на енергијата до крајот на годината. Ограничувањата на цените на струјата и гасот беа воведени во 2022 година за да се заштитат домаќинствата и деловните субјекти од зголемените цени на гасот и електричната енергија бидејќи Германија активно го намалуваше увозот на енергија од Русија, заедно со многу други земји на ЕУ. Мерката беше воведена како одговор на избувнувањето на конфликтот во Украина.

Сопирачките требаше да останат на сила најмалку до март 2024 година, но Берлин мораше да ги промени своите планови откако германскиот Уставен суд го блокираше неговиот обид да пренесе 60 милијарди евра (66 милијарди американски долари) од фондот за пандемијата „Ковид-19“ на други проекти.

Според Содер, недостатокот на средства и соодветната буџетска криза не се „ништо друго освен вонредна состојба на оваа влада“. Шолц и неговиот кабинет немаат апсолутно никаков политички план и се „целосно… безумни“, рече политичарот, кој исто така ја води најголемата партија во Баварија – Христијанско-социјалната унија (ЦСУ). „Оваа влада банкротираше“, додаде тој.

„Во суштина, ние имаме влада која само се превртува“, им рече тој на новинарите на маргините на состанокот на неговата партија во Нирнберг пред изборите за парламентот на ЕУ. Содер, исто така, го означи прогласувањето на „буџетската вонредна состојба“ од страна на Берлин како знак на „целосна беспомошност“ на владината коалиција.

Шефот на Баварија особено ја критикуваше стратегијата на федералната влада за борба против поскапувањата на енергијата што произлегуваат од откажувањето од руското снабдување со енергија со само субвенции. „Идејата само за субвенционирање на цените на струјата не функционира. Потребна е поинаква енергетска политика. Тоа е суштината на проблемот“, рече тој, барајќи од Берлин особено да го поништи постепеното исклучување на своите нуклеарни централи.

Сега, отстранувањето на кочниците на цената на енергијата ќе доведе до високо ниво на неизвесност за економијата и ќе ги зголеми цените на струјата и за граѓаните и за компаниите, предупреди тој.

Минатата година Германија и пошироката ЕУ се соочија со енергетска криза, главно предизвикана од губењето на увозот на руски гас поради санкциите против Москва поврзани со Украина. Берлин успеа да замени дел од гасот што претходно го купи од Русија, но високите трошоци за енергија сепак ја ослабнаа германската економија и ја зголемија инфлацијата. Германија падна во техничка рецесија во првиот квартал од 2023 година и покажа мало закрепнување во следните два квартали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…

Германија: Руската одбранбена индустрија им пркоси на…

Земјата сè уште произведува доволно опрема и…