Објавено на:

Претседателот на Интерпол под истрага за тортура на емиратски опозиционер

t

Претседателот на Интерпол под истрага за тортура пишуваат француските медиуми.

Француските антитерористички обвинители отворија прелиминарна истрага против Ахмед Насер Ал-Раиси, претседател на Интерпол и генерален инспектор на Министерството за внатрешни работи на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), поради наводи за сомневање за тортура, објави АФП во четвртокот цитирајќи неидентификувани судски претставници.


Уште во јануари, Заливскиот центар за човекови права (GCHR), невладина организација со седиште во Либан, поднесе жалба против Ал-Раиси за неговите постапки додека служел во Министерството за внатрешни работи на ОАЕ. Организацијата го обвини за малтретирање на емиратскиот опозиционер Ахмед Мансур Ал Шехи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателот на Интерпол под истрага за тортура…

Претседателот на Интерпол под истрага за тортура…

Шокантно: Затвореник на ЦИА бил користен во…

Затвореникот Гитмо на ЦИА користен како реквизит…

Интерпол му откажа послушност на Западот: Русија…

Интерпол одби да ја исклучи Русија. Интерпол…

Официјално: Велика Британија побара исклучување на Русија…

Министерката за внатрешни работи на Велика Британија…

Не само од ОН: Украина бара Русија…

Украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски…