Објавено на:

Претседателот на Молдавија свика седница на Советот за безбедност поради експлозиите во Придњестровје

t

Молдавската претседателка Маја Санда свика седница на Врховниот совет за безбедност поради експлозиите во Придњестровје, соопшти прес-службата на претседателската администрација.

„Претседателката на Молдавија, Маја Санду, свика седница на Врховниот совет за безбедност поради инциденти во регионот на Придњестровје. Седницата ќе започне во 13 часот по локално време“, се наведува во соопштението.

Претходно, Министерството за внатрешни работи на непризнаената Придњестровска Молдавска Република соопшти дека во населбата Мајак во Григориополската област одекнале две експлозии, како резултат на кои двете најсилни антени на радио центарот, преку кој се емитувало руско радио, беа оневозможени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одбрана ќе набавува осум нови хеликоптери, најавува…

Министерството за одбрана ќе набавува нови повеќенаменски…

Борел: Партнерството меѓу Русија и Кина има…

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика…

Вучиќ: Целта во надворешната политика е да…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во…

Ахмети го назначи Рафис Алити за кординатор…

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…