Објавено на:

Претседателот на Приднестровје: Ќе останеме неутрални во врска со ситуацијата во Украина

t

Приднестровје ќе остане неутрален во конфликтот во Украина, изјави претседателот на оваа непризната република Вадим Красносељски на средбата со претставници на локалните медиуми.

Напад од Приднестровје е невозможен. Тоа го знаат и оние кои зборуваат за тоа во Киев. Тие изјави се за внатрешна употреба, рече тој.

Остануваме неутрални во оваа сложена ситуација. Нашиот народ е мирољубив, ние веќе ја преживеавме војната и главна задача ја сметаме да го зачуваме мирот на нашата територија, посочи претседателот.

Тоа што се случува меѓу Русија и Украина е трагедија за мене, како и за секој нормален човек, додаде тој, нагласувајќи дека коренот на трагедијата треба да се бара во далечното минато.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…