Претседателска трка 2024: Хилари Клинтон пак ќе си ја пробува среќата

t

Поранешен врвен советник на Бил Клинтон вели дека има „добри шанси“ Хилари Клинтон да се кандидира против Доналд Трамп на претседателските избори во 2024 година, доколку сегашната администрација го загуби Конгресот во меѓувреме.

Дик Морис тврди дека веројатно ќе има реванш меѓу Клинтон и Трамп доколку демократите имаат лоши резултати изборите во ноември, тврдејќи дека неуспехот ќе предизвика партијата да се сврти против претседателот Џо Бајден и потпретседателката Камала Харис.

„Постојат добри шанси за тоа“,вели Морис/

„Хилари постави брилијантна, брилијантна стратегија што никој друг не може да ја направи.

Тој продолжи: „Она што таа го направи – во момент во кој ниту еден демократ не е подготвен да излезе и да го критикува Џо Бајден, но сите демократи се разочарани од него и мора да ја сфатат крајната исправност на нашите обвинувања дека тој e некомпетентен да биде претседател.

„Колку тој прави полошо, толку таа е подобро затоа што се позиционира како демократска алтернатива на Бајден“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Изненадување”: Путин ќе се кандидира за претседател…

Рускиот претседател Владимир Путин во разговор со…

Пендаровски ќе разговара со партиите за поддршка…

Шефот на државата Стево Пендаровски вечерва во…

Почина поранешниот италијански претседател, Наполитано

Џорџо Наполитано, претседател на Италија во два…

Кој ќе го наследи Ципрас: Каселакис и…

Со 45,47 отсто од гласовите, Стефанос Каселакис…

Анкети во САД: Предноста на Бајден пред…

Анкетите за претседателските избори во 2024-та покажуваат…