Претседателска трка 2024: Хилари Клинтон пак ќе си ја пробува среќата

t

Поранешен врвен советник на Бил Клинтон вели дека има „добри шанси“ Хилари Клинтон да се кандидира против Доналд Трамп на претседателските избори во 2024 година, доколку сегашната администрација го загуби Конгресот во меѓувреме.

Дик Морис тврди дека веројатно ќе има реванш меѓу Клинтон и Трамп доколку демократите имаат лоши резултати изборите во ноември, тврдејќи дека неуспехот ќе предизвика партијата да се сврти против претседателот Џо Бајден и потпретседателката Камала Харис.

„Постојат добри шанси за тоа“,вели Морис/

„Хилари постави брилијантна, брилијантна стратегија што никој друг не може да ја направи.

Тој продолжи: „Она што таа го направи – во момент во кој ниту еден демократ не е подготвен да излезе и да го критикува Џо Бајден, но сите демократи се разочарани од него и мора да ја сфатат крајната исправност на нашите обвинувања дека тој e некомпетентен да биде претседател.

„Колку тој прави полошо, толку таа е подобро затоа што се позиционира како демократска алтернатива на Бајден“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Директори и членови на УО земале поголеми…

Премиерот Димитар Ковачевски, говорејќи за потребата од реформа…

Албанскиот парламент се’ уште не избра кандидат…

Ќе пропадне и вториот круг на гласање…

Албанија објави кога ќе бира нов претседател

Првиот круг гласање за нов шеф на…

Шок за албанските политичари: Принцот Зогу може…

Телевизијата Топ чанел објави „изненадувачка вест” за…

Франција денеска бира претседател – Најнеизвесни избори…

Француските гласачи денеска гласаат на едни од…