Признавањето на Косово не е на дневен ред, дециден украинскиот амбасадор во Албанија

t

Украинскиот амбасадор во Албанија, Володимир Шкуров изјави дека Украина се уште нема донесено одлука за признавање на Косово и дека тоа прашање не е на дневен ред.

Тој за албанскиот Еуроњуз изјави дека за косовското прашање ќе се разговара во друг момент.

„Ова прашање во моментов не е на дневен ред, бидејќи пред да се разгледа и да се донесе одлука, мора да се консултираме со експерти за да им биде полесно на оние што одлучуваат“, рече амбасадорот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Нова мисија: Ердоган ќе ги “смирува” замрсените…

Ердоган во нова мисија: Дали Турција може…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…