Објавено на:

Прилепските пожарникари спасија куче коешто било потиснато и заробено од лифт

t

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 056 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК во последното деноноќие, од коишто „реални“ повици биле 61,14%, а 38,86% биле за други потреби на граѓаните што не биле итни. Кон Полиција биле упатени 62,19%, кон Итната медицинска помош 25,48%, кон пожарникарите 4,66%, а кон АМСМ 0,82% од реалните повици кон 112 во ЦУК.

Од таму велат и дека во последното деноноќие имало една несекојдневна интервенција во Општина Прилеп.

Пожарникарите од ТППЕ Прилеп, покрај гасењето на пожарите во населени места и на отворено имале имале уште една помала техничка интервенција за безбедно извлекување на куче коешто било потиснато и заробено од лифт во ООУ „Кочо Рацин“. Интервенирано е со едно ПП возило и два пожарникара.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петмина повредени во судир на трактор и…

На 14.07.2024 во 20.30 часот во Полициската…

(Видео) Пожарникари спасуваа кумановец кој паднал во…

Денеска, од пред зори имаше неколкучасовно, успешно,…

Изгаснат пожарот во станот во Ѓорче Петров

Пожарот кој се случи во станбената зграда…

Србите на Ханиоти, а прилепчани заиграа оро…

“Бисер балкански” ечеше во аква паркот “Салида”…

Прилепските пожарникари спасија куче коешто било потиснато…

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира…