Провокација од Бугарија: “Северномакедонци” се појавија во прашање на квизот “Милионер”

t

Нова провокација од Бугарија.

По низата навреди упатени на македонска адреса и негирањата на македонскиот јазик, Бугарите во емисијата „Милионер“ поставувајќи прашања за македонци не нарекуваат северномакедонци.


Експертската јавност реагира дека ова е уште еден чекор од негацијата на македонскиот јазик.

И покрај ваквите чекори на Бугарите , македонската влада која тврди дека за јазик и идентитет не се преговара, воопшто не реагира на провокациите, ама затоа МНР преку соопштение остро ја нападна навивачката група Комити дека вандалски и нецивилизирано се однесувале за време на одбележувањето на 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Но не само што ги осудува постапклите, македонското МНР поврзало и да се оправда пред бугарските институции дека постапуваат по случајот.

Бурно се реагира и на социјалната мрежа Твитер каде корисниците реагираат дека идентитетот ни е „БЕТОН“, алудирајќи на изјавите од минатото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американската амбасадорка Брнз во посета на Бигорски…

Во посета на македонското древно светилиште „Свети…

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски,…

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше…

ССМ бара итна средба со Владата, во…

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ…

Бектеши: Неделата ќе биде работна во туристичките…

Измените и дополнувањата на Законот за трговија…

УХМР: Пороен дожд и грмежи денеска и…

На повеќе места особено во западните делови…