Објавено на:

Продолжија руско-украинските мировни преговори

t

Руските и украинските мировни преговарачи денеска одржаа 90-минутен видео-повик, а работните групи ќе продолжат со разговори во текот на денот, изјави членот на украинската делегација Давид Арахамија.

– Денеска ќе работиме цел ден, истакна Арахамија.

Двете земји досега одржаа неколку рунди преговори, кои започнаа во Белорусија, а од неодамна се одржуваат преку видео-конференција.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно изјави дека е категоричен дека Украина нема да прифати никакви мировни услови кои го компромитираат нејзиниот територијален интегритет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вејсели: ДУИ ќе се распадне на три-четири…

Поранешниот пратеник и поранешен лидер на ПДП,…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

“Голема акција” на МВР: Пронајдени три запрежни…

На 03.10.2022 полициски службеници од Одделението за…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…