Објавено на:

Протераните руски дипломати ја напуштија Бугарија: Беа прогласени за персона нон грата

t

Двајцата руски дипломати, кои беа прогласени за персона нон грата, ја напуштија Бугарија со своите семејства.

Министерството за надворешни работи на Република Бугарија на 2 март прогласи за персона нон грата двајца руски дипломати акредитирани во нашата земја и им даде рок од 48 часа да ја напуштат земјата.


„Надлежните државни органи ја информираа министерката за надворешни работи Теодора Генчовска за собраните докази за разузнавачки активности извршени од државјани на Руската Федерација кои уживаат дипломатски имунитет. Вршеле нерегулирани разузнавачки активности, неспоиви со нивниот дипломатски статус на територијата на Република Бугарија“, изјави Митко Димитров, директор на прес-центарот на МНР.

Амбасадорката на Руската Федерација во Бугарија Елеонора Митрофанова била повикана во Министерството за надворешни работи за да и бидат врачени две ноти. Не можејќи да се појават, белешките му биле предадени на Филип Воскресенски, ополномоштен министер и втор човек во руската амбасада.

Првата нота ја известува руската страна дека Бугарија прогласува двајца дипломатски вработени во руската амбасада во Бугарија за персона нон грата. И со втората нота дека МНР остро протестира против публикациите на Амбасадата на Руската Федерација во информативниот простор во последните денови со навредливи квалификации и сугестии кон Република Бугарија и нејзините сојузници. „Овие пораки се во целосна спротивност со политиката и односите на почитување и соработка со Република Бугарија постојано декларирани од самата амбасада и нејзиното раководство“, рече директорот на прес-центарот на МНР.

Русија смета дека протерувањето на двајца дипломати од Бугарија е директна провокација и го задржува правото да преземе одмазднички мерки, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи на 3 март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин во разговор со Макрон и Шолц,…

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со францускиот…

(Видео) Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол

Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави…

Украинската проруска црква се одвои и прогласи…

Украинската православна црква Московски Патријархат, ги прекина…

Министерство за одбрана на Русија: Ликвидирани 49…

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека…

Украински гувернер: Русите влегоа во Северодонецк, имаме…

Украинските сили можеби ќе треба да се…