Објавено на:

Противвоздушната одбрана спие: Дрон падна и во Косово

t

Во јужниот дел на Косовска Митровица нешто пред 15 часот се урна лесен воен дрон.

Станува збор за тактичко извидувачко беспилотно летало од израелско производство тип „Елбит Скајларк 1“.


Врз основа на податоците за земјите кои го користат овој уред, може да се претпостави дека се работи за беспилотно летало на хрватскиот контингент или единици на КФОР кои престојуваат и соработуваат со албанските вооружени сили на Косово и Метохија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американските дронови нема долго да издржат во…

Додека Вашингтон праќа беспилотни летала „Греј орел“…

Фудбалерките со победа над Косово во првиот…

На терените на ФФМ попладнево се одигра…

Полицијата на нозе: Напад со експлозивна направа…

Експлозивна направа е фрлена синоќа околу 23…

Државјани на Косово уапсени во Италија: Планирале…

Италијанската полиција уапсила двајца млади Албанци, по…

Нема консензус за влез на Косово во…

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирече Јоана, истакнува…