Објавено на:

Псаки: Прекинот на снабдување со гас беше предвидлив – Разговаравме со лидерите на Полска и Бугарија за ситуацијата

t

Портпаролката на Белата куќа го осуди потегот на Русија да го прекине снабдувањето со енергија за Полска и Бугарија.

„За жал, ова е тип на чекор, тип на речиси вооружени енергетски залихи, што беше предвидено“, рече секретарот за печат Џен Псаки за новинарите на дневниот брифинг.

Таа додаде дека САД биле во контакт со лидерите на двете земји во последните 24 часа. Псаки, исто така, истакна дека САД „работат веќе некое време, со месеци, со партнери ширум светот за разновидност на испораките на природен гас во Европа“.

Таа додаде дека размената на затвореници претходно денеска со Русија не е показател за поголем дипломатски пробив.

Ослободувањето на Американецот Тревор Рид „не го менува нашиот пристап“ кон војната во Украина, рече Псаки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Расте цената на нафтата, се намалува цената…

Природниот гас во Европа утрово падна за…

“Гаспром”: Нема гас за Германија

Рускиот енергетски гигант „Гаспром“ денеска соопшти дека…

Ова нема крај: Цените на гасот во…

Цените на гасот во Европа го започнаа…

Извозот на гас на „Газпром“ падна за…

Рускиот гасен гигант „Газпром“ соопшти дека неговиот…

„Во моментов нема индикации дека ќе престане…

Откако руската државна компанија „Гаспром“ денеска ја…