Објавено на:

„Пукајте без предупредување!“ – Нареди Казахстанскиот претседател

t

Претседателот рече и дека казахстанските власти немаат намера да преговараат со „терористите“.

– „Од странство се повикуваат страните да преговараат за мирно решавање на проблемите. Целосна глупост! Какви преговори може да се водат со криминалци, со убијци? Имаме работа со вооружени и обучени бандити“ – рече Токаев.

Казахстанскиот лидер изјави идека главниот град на државата бил нападнат од 20.000 „бандити” и изрази „посебна благодарност” до рускиот претседател Владимир Путин за испраќањето војници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор…

Претседателката денеска ги прими акредитивните писма на…

Поранешен казахстански министер осуден на 24 години…

Поранешниот казахстански министер за економија, Куандик Бишимбаев,…

Во Белград протест на српската опозиција, го…

Стотици демонстранти се упатуваат кон Републичката изборна…

Жителите на Белорусија, Казахстан и Молдавија ќе…

Владимир Путин им олесни на жителите на…

Норвешка заработи 31 милијарда долари поради конфликтот…

Зголемените цени на енергијата поради недостигот на…