Објавено на:

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата нема да им ја продаваме

t

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија нема да им продава нафта на земјите кои ја ограничуваат цената.

„Русија нема да продава нафта на непријателски земји кои ѝ поставуваат горна граница на цената“, изјави рускиот претседател.

„Што се однесува до нашата реакција, тогаш, како што веќе реков, едноставно нема да им продаваме на оние земји кои донесуваат такви одлуки“, рече Путин на прес-конференција по посетата на Киргистан.

На 5 декември стапија на сила западните нафтени санкции: Европската унија престана да ја прифаќа руската нафта што се транспортира по морски пат, а земјите од Г7, Австралија и ЕУ воведоа ограничување на цената за поморскиот транспорт од 60 долари за барел, што е поскапо за транспорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…

Путин: Руските ПВО системи се едни од…

На средбата со гувернерот на регионот Белгород,…

Норвешки генерал: Во Украина загинаа над 180.000…

Началникот на Генералштабот на норвешките вооружени сили…